IML یا IN MOLD LABELING

IML

فهرست مطالب

In mold labeling یا همان IML به معنای این است که هم زمان با تولید ظرف ,  لیبل گذاری درون قالب انجام شود. ظروف تولید شده با روش فوق ، لیبل بخشی جدا ناپذیر از بدنه ظرف محسوب می شود. این روش جدید برچسب زنی، جایگزین جدیدتر و برتری برای چاپ مستقیم روی ظروف نسبت به روش های قدیمی انواع برچسب زدن می باشد.

پروسه تولید ظروف به روش IML

ابتدا لیبل تولید شده با مواد پلیمری مشابه با مواد ظرف به داخل قالب انتقال داده می شود سپس فرآیند تزریق مواد پلاستیکی انجام می شود. با تزریق مواد مذاب پلاستیکی به داخل قالب، لیبل و ظرف پلاستیکی با یکدیگر ادغام می شوند، به نحوی که دیگر به هیچ وجه نمی‌توان لیبل را از بدنه ظرف تفکیک کرد.

روبوت IML برای ظروفse mehvare top

فرآیند تولید ظروف به روش IML

لیبل مورد درخواست مشتری توسط چاپخانه طراحی و چاپ و دایکات می شود . سپس با برداشتن لیبل هاي چاپ خورده و آماده توسط ربوت به درون قالب برده می شود که اینکار به وسيله تأمین کننده لیبل (دامی)انجام میشود. ثبت لیبل روی دیواره قالب با نیروی الکتریسیته ساکن (و در مدلهای قدیمی با ساکشن) درون قالب می چسبد و تزریق مواد پلاستیکی مذاب به داخل قالب و لیبل بخشی از بدنه می گردد. همزمان قطعه لیبل گذاری شده از قالب توسط ربوت جدا شده و لیبل بعدی در قالب قرار می گیرد و این فرآیند تکرار می شود.

IML ظروف

IML ظروف  تمام ویژگی های مورد نیاز یک بسته بندی شکیل صادراتی از جمله استاندارهای رایج و ظروف بهداشتی را دارد. برخی از مزایای این ظروف در مقایسه با روش های دیگر بسته بندی به شرح ذیل می باشد:

  • به دلیل زیبایی و چشم گیر شدن محصول مشتری را به خود جذب می کند
  • بالابردن سطح فروش و ایجاد ارزش افزوده بیشتر روی محصول
  • به علت استفاده از ربوت های ویژه , عدم آلوده شدن ظروف هنگام تولید و بسته بندی
  • ماندگاری طولانی تر محصولات بمنظور حفظ سلامت مصرف کنندگان
  • در مصارف خانگی مجدد قابل استفاده است
  • به دلیل دوام بالای چاپ عکس روی بسته بندی, باعث تبلیغات رایگان و دائمی محصول
  • کیفیت بسیار بالای رنگ لوگو و عکس چاپ شده روی ظروف و تنوع در طراحی
  • قیمت رقابتی و مقرون به صرفه بودن این ظروف
  • مقاومت بسیار بالاتر لیبل در برابر آب و سطوح خشن
  • کم کردن حداقل یک دستگاه لیبل زن از خط تولید مصرف کننده و کم کردن هزینه نیروی انسانی

ربوت قطعه بردار یا IML

 top 20 kg

همه می‌دانیم بکارگیری ربوت IML و یا انواع ربات ها در صنایع بطور کلی موجب کاهش تعداد نیروی کار شده و برگشت سرمایه بزرگی را به همراه خواهد داشت. شما قادر خواهید بود تا با سرعت بیشتر بحث خروج قطعه از قالب، انبارش قطعات، قرار دادن اینرست‌های فلزی در قالب، برش راهگاه از قطعه اصلی، قرار دادن لیبل درون قالب و … را انجام دهید. ربوت‌های سه محور یا ربوت‌های Top Entry سال‌ها است که وارد بازار شده‌اند.

در ابتدا تمامی آنها از جک‌های بادی برای هر سه محور استفاده می‌کردند. در طول سال‌های اخیر و با کاهش قیمت موتورهای سروو، کارخانجات ســازنده ربوت‌های سه محور Top Entry به سمت استفاده از موتورهای سروو روی آورده و از این مزیت قیمت مناسب، سرعت و دقت موتورهای سروو بهره گرفته‌اند. امروزه بسیاری از ربوت‌های سه محور Top Entry دقت حرکتی برابر 0.1mm داشته که به مراتب بیشتر از سطح مورد نیاز برای خروج قطعه از داخل قالب می‌باشد. در ادامه به ۵ مورد از مولفه‌های اصلی انتخاب روبوت برای دستگاه تزریق پلاستیک اشاره می‌شود تا بکارگیری ربوت برای شما کاربردی‌تر باشد.

بهبود کیفیت قطعه تولیدی و تضمین سلامت قالب

بدون ربوت، اکثر دستگاه‌های تزریق، قطعات تولید شده را به داخل سینی رها می‌کنند. با تجمع قطعات، احتمال ایجاد عیوب بهداشتی وجود داشته و شانس برخورد قطعه با سطوح آلوده‌ای مثل گریس‌های تایبار و … نیز وجود دارد. جهت جلوگیری از این امر، بسیاری از تولید کنندگان به استفاده از ربوتهای Top Entry برای حذف چنین آلودگی‌هایی روی آورده‌اند. آیـــا تا به حــال پیش آماده است که قسمتی از قطعه روی قالب بماند و قالب بسته شده و به قطعه و برخی موارد به قالب آسیب برسد؟

با استفاده از ربوت و امکان برداشتن قطعه از درون قالب و کنترل ذاتی هر ربوت در تست مکش (سنسور فشار، سنسور مجاورتی یا سنسور نوری) که جهت برداشته شدن قطعه از داخل قالب صورت می‌گیرد، شمــا می‌توانید از پران و خروج موفـق قطعــه خود مطمئن شوید.

هنگام استفاده از گزینه تایید برداشتن قطعــه توسط ربوت، شما دیگر نگران آسیب دیدن قطعه یا قالب خود نخواهید بود. اساسا، این یک روند تضمینی برای شما جهت جلوگیری از آسیب قطعه و قالب می‌باشد. اطمینان داشته باشید که شرکت سازنده ربوت حداقل یک مسیر مکش و یک مسیر برای گیره مکانیکی قطعه داشته باشد به نحوی که شما قادر باشید تا قسمت انتهایی بازوی ربوت یا محورY را بطور کامل استفاده کرده و قطعه و راهگاه را از داخل قالب خارج نمایید. همواره به یاد داشته باشید که اضافه کردن برخی مشخصات و گزینه‌های فنی در کارخانه سازنده بسیار ساده‌تر و اقتصادی‌تر خواهد بود تا شما بخواهید در زمان‌های بعدی در محل تولیدی خود این امور را انجام دهید.

سازه گیره با حداکثر ظرفیت تحمل بار

بسیاری از سازنده‌های ربوت IML جهت کاهش قیمت به مشتریان خود گزینه حداقل ظرفیت تحمل بار را پیشنهاد می‌کنند. این امر بدین معنی است که طراحی موتورهای سروو و آنالیزهای مکانیکی صورت گرفته بر اساس کمترین میزان تحمل بار (وزن قطعه) صورت گرفته است. اگر در آینده شما از محور Y استفاده کنید که ظرفیت تحمل بار آن بیشتر یا حداقل برابر ظرفیت ربوت شما باشد، آنگاه عملکرد ربوت با سرعت پایین‌تر، لرزش و حتی آسیب به سیستم ربوت همراه خواهد بود. زیرا اساس طراحی ربوت بر مبنای بار سنگین روی آن صورت نگرفته است.

بـا یک حساب سر انگشتی، وزن محورY با یک گیره مکانیکی معمولا بیشتــر از وزن محورY با سیستم مکش می‌باشد. همواره باید به این فکر باشید که شاید در آینده برای قطعات مختلف دیگر با شرایط متفاوت بخواهید از این ربوت استفاده کنید و بر این اساس اقدام به انتخاب ظرفیت تحمل بار ربات نمایید. اگر ربوت را برای مصارف پزشکی استفاده می‌کنید همواره این نکته را مدنظر داشته باشید که میان تسمه و فولی ذرات سیاه یا سفید گرد و غبار تجمع می‌کنند که نیازمند تمیز کردن مرتب ربوت بصورت دوره‌ای می‌باشد. برخی از مشتریان از مواد تمیـزکننده خورنده برای ربوت استفاده می‌کنند کــه موجب سایش و خورندگی در قطعات می‌شود. لذا همواره در استفاده از این مواد دقت کنید و با شرکت سازنده مشورت نمایید.

حداکثر سرعت کاری برای تولید

اینکه شما بتوانید زمان سیکل تولید را کاهش بدهید تا نرخ تولید را بطور ثابت بالا ببرید یک امر بسیار مهم است. معمولا شرکت‌های سازنده ربوت سه نوع ربات اقتصادی، ربـوت سرعت بالا و ربوت فوق سریع دارند که انتخاب آن بر مبنای نیاز مشتری و زمان سیکل تولید صورت می‌گیرد.

اگر زمـان سیکل تولیـد بیشتر از ۱۵ ثانیه بوده و زمـان خروج قطعه بتواند کمی کمتر باشد، شما می‌بایست ربوت نوع اقتصادی را انتخاب کنید. اگر زمان سیکل تولید بین ۱۲ و ۱۵ ثانیه بوده و زمان خروج قطعه تقریبا سریع باشد، انتخاب شما باید ربوت نوع سریع باشد. و اما اگر زمان سیکل تولید کمتـر از ۱۲ ثانیه و بیشتـر از ۴ ثانیه بوده و کاهش زمان خروج قطعه برای شما حتی در حد 0.1 یا 0.2 ثانیه نیز حائز اهمیت باشد، قطعا انتخاب شما باید ربوت نوع فوق سریع باشد. بدلیل مسیر عمودی که ربوت باید طی کند و با توجه به وزن محور Y معمولا زمان خروج قطعه در محدوده 0.5 و 1.5 ثانیه می‌باشد. این زمان به میزان عمق پایین رفتن بازوی ربوت، ابعاد دستگاه تزریق، روش پران و خروج قطعه و سایر پارامترها بستگی دارد.

برخی ربوت‌ها نیز توانایی برداشتن قطعه از داخل قالب در 0.19 ثانیه را نیز دارند.(که این ربوتها از کنار دستگاه دارد میشود). هنگام راه‌اندازی ربوت با حرکت سریع و محورY سنگین، برخی ربوت‌ها دچار لرزش و خم‌شدگی می‌شوند. زیرا بازوی عمودی آن ها در محور Z دارای طراحی مناسبی نیست. همواره شاهد کارکرد ربوت‌های بسیاری هستیم که با لرزش و … کار می‌کنند ، و عملا کارکرد ثابت و دائم 24 ساعـت را دچار مشکل کرده‌، لذا به یاد داشته باشید که ربوتی را انتخاب نمایید که بر اساس اصول مهندسی طراحی شده باشد.

سرعت همه چیز نیست!

همیشه به یاد داشته باشید که سرعت همه چیز نیست اگر سیستم قابل اعتماد نبوده و هزینه سنگینی برای تعمیر داشته باشد. معمولا شاهــد استفاده از ربوتهایی هستیم که برای چند مــاه ابتدایی سریع بوده و عملکرد مناسبی داشته اما پس از مدتی مشتری را با مشکلات تسمه، فولی و حتی شکست بازوی عمـودی گرفتــار می‌کنند. جهت جلوگیری از این موارد، به دنبال دستورالعمل‌های کیفی و مکانیزم‌های قابل اعتماد باشید.

ثبت گزارش وضعیت دراز مدت، قابلیت اطمینان و هزینه‌ پایین نگهداری

هنگام انتخاب ربوت IML، از سایر مشتریان سوال کرده و با آنها صحبت کنید. از آنها بپرسید که چند سال است که ربوت آن ها در حال کار است و هزینه تعمیر و نگهداری ربوت آن ها چقدر است. یک ربوت تمام سروو خوب باید بتواند به سادگی حداقــل 1۰ سال را با کمترین هزینه نگهداری گریس‌کاری لینیرگاید‌ها و موتورهای محرک کار کند. اغلب تفاوت چشمگیری در کیفیت تجهیزات استفاده شده وجود دارد که همین امر در قیمت ربوت نیز موثر است، لذا به یاد داشته باشید که قیمت ربوت نباید عامل تصمیم‌گیری درباره کیفیت ربوت باشد.

انعطاف‌پذیری و استفاده آسان ربات IML

هنگام انتخاب ربوت به یاد داشته باشید که توازن خوبی را میان انعطاف‌پذیری و استفاده آسان از آن برقرار کنید. معمولا اپراتورها و تکنسین‌هایی که با ربوت روزها کار می‌کنند افرادی نیستند که دارای تحصیلات دانشگاهی و مدارک مهندسی باشند. کنترلر ربوت باید بسیار ساده بوده تا حتی فارغ‌التحصیلان دبیرستان نیز بتوانند از آن استفاده کنند. کنترلر ربوت شرکت سازنده را بررسی کرده تا اطمینان حاصل کنید که به میزان مورد نظر شما ساده ،جهت استفاده، هست یا خیر.

شما نباید برای هر قالب جدید به یک مهندس یا تکنسین فنی شرکت سازنده ربوت جهت برنامه نویسی ربوت نیازمند باشید. البته برخی شرکت‌های سازنده گاهی چنان انعطاف‌پذیری را به کنترلر ربوت می‌دهند که بیشتر موجب پیچیدگی و به خطر افتادن اصول ایمنی می‌شود.  اگر ربوت را بتوان بدون هیچ محدودیتی آموزش داد و برای آن برنامه نوشت، این امر یک خطر بزرگ برای امکان وقوع حادثه در اثر خطا را به همراه خواهد داشت. برای مثال، شما نباید بتوانید بازوی محورY را داخل قالب یا حتی پایین‌تر از بالاترین نقطـه (Y=0) بچرخانید. در این میان می‌بایست شرایط ایمنی در برنامه ربوت جهت جلوگیـری از چنین امری در نظر بگیرید.

در برخی کاربردها قوانین را می‌توان نقض کرد اما برای کاربردهای مرسوم بهتر است ربوت در شرایط ساده استاندارد و ایمن خود نگهداری شود. اگر بازو ربوت با قالب برخورد کند، شما باید هزینه آسیب قالب و بازوی ربوت را متحمل شوید. پس شرکت سازنده‌ای را انتخاب کنید که روی کنترلری کار می‌کند که دارای سادگی و ایمنی لازم منوی فارسی می‌باشد.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x